A tea története
A tea felfedezését a mai napig legendák övezik. Az egyik ilyen legenda szerint Shen Nung kínai császár Kr.e. 2737-ben úgy fedezte fel ezt a finom italt, hogy néhány tealevél véletlenül éppen az iváshoz forralt vízbe hullott. Bárhogy is volt, azt hiszem köszönettel tartozunk ezért a csodás felfedezésért.
Napjainkban a teát 18 országban termesztik, Ázsiától Afrikáig, és Dél-Amerikáig.
Az ital az örökzöld teacserje, a camellia sinensis zsenge leveleiből, és hajtásaiból készül. A tea szüretelése nagy szakértelmet igényel, ez a tea feldolgozásának legfontosabb folyamata. Jó tudni, hogy 9 kg kész teához, körülbelül 45 kg zöld levélre van szükség!
Minden tea azonos alapanyagból, a frissen szedett tealevélből készül, de nem mindegyik megy át valamennyi feldolgozási fázison. A legbonyolultabb, és leghosszabb folyamat a fekete tea elkészítése.
A legegyszerűbb a fehér tea feldolgozása, hiszen ennek során a leveleket csak fonnyasztják, szárítják, és válogatják.
Miért egészséges a tea?
A tea rövidtávú hatásai közé tartozik, hogy serkenti a gondolkodást, megszünteti az álmosságot, javítja az erőnlétet. Élénkítő hatását természetesen koffeintartalmának köszönheti.
A koffein azonban másként hat, ha teából visszük be. Egy csésze kávé elfogyasztása után már 5 perccel kimutatható a koffein a szervezetben, majd az élénkítő hatás rövid idő alatt elmúlik.
Ennek az az oka, hogy a kávéban levő koffein már a gyomorban felszabadul, majd felszívódik.
A teában található koffein nagy része azonban csersavhoz kötve található, így a benne levő koffein csak a bélrendszerben, és csak fokozatosan szabadul fel. Ez az oka annak, hogy a tea hosszabb távon biztosít éberséget.
Hosszútávú pozitív élettani hatásait a benne található polifenoloknak köszönheti, amely védi a sejtjeinket az úgynevezett szabad gyököktől. Kínai gyógyító könyvek már 960 körül említést tesznek arról, hogy a zöld tea hatásos a vérhas ellen, de modern kutatások is igazolják a tea baktériumölő, és gyulladáscsökkentő hatását.
Az étkezések utáni teázás hatékonyan csökkenti a vérnyomást. Amikor a teafogyasztás kedvező élettani hatásait emlegetik, leginkább a zöld teára gondolnak, mivel ennek a típusú teának a feldolgozása során kimarad az erjesztés folyamata, emiatt pedig magasabb lesz a flavonol tartalma!