A koffeint általában egy enyhe központi idegrendszeri stimulánsnak tekintik, ami növeli az energiaszintet, átmenetileg kivédi az álmosságot és helyreállítja a szellemi éberséget.
A koffein emeli az éberségi- és energiaszintet, valamint fokozza az anyagcserét a metabolikus ráta növelésével és a termogenezis (a szervezet hőmérsékletét emelő vagy energialeadását fokozó folyamata) stimulálásával.
A koffein egy természetben előforduló anyag, ami növényi forrásokban található meg, mint a kávébab, teacserje és kakaóbab. Más források a yerba mate és a guarana bogyó.
Az emberek évezredek óta fogyasztják a koffeint. Számos hétköznapi ételben és italban megtalálható, mint a csokoládé, kávé, tea és energia italok.
Míg általánosságban a napi legfeljebb 300 mg koffein fogyasztását tartják biztonságosnak, a koffein tolerancia egyénenként változó és számos különböző tényezőtől függ. Néhányan ingerlékenységet, álmatlanságot, feszültséget, esetleg hasmenést tapasztalhatnak koffein fogyasztásakor.
Sok országban limitálják az élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben található koffein mennyiségét. Az Amerikai Orvostudományi Intézet azt ajánlja, hogy ne lépjük át a naponta 600mg-os mennyiséget.
Kulcsfontosságú tények:
- A központi idegrendszer enyhe stimulánsa.
- Természetben előforduló anyag, ami több mint 60 növény leveleiben, magvaiban és termésében található meg.
- Természetben előforduló anyag, ami több mint 60 növény leveleiben, magvaiban és termésében található meg.
Kulcsfontosságú előnyök:
- Segíti az anyagcsere fokozását.
- Növeli az energiaszintet.
- Fokozza a hőtermelést.
- Támogatja a szellemi frissességet.
- Enyhe fokú teltségérzést válthat ki.
- Segítheti a zsírégetést.
Tudtad?
Évente több mint 500 milliárd csésze kávét fogyasztanak világszerte. Az Amerikai Egyesült Államok a legnagyobb fogyasztó több mint napi 450 millió csésze fogyasztásával.