A fehérje az ételeinkben megtalálható egyik makrotápanyag. Energiát biztosít a szervezetnek, valamint az izomzat és a szervek felépítésében vesz részt.
A fehérjék az aminosavaknak nevezett építőkockákból állnak. Ezen aminosavak nagy része esszenciális, azaz a szervezetünk nem képes előállítani, ezért a táplálékkal kell ezeket bevinnünk. Ha egy fehérje az összes esszenciális aminosavat tartalmazza, akkor teljes értékű fehérjének nevezzük. A szójafehérje, valamint az összes állati eredetű fehérje teljes értékűnek tekintendő.
Ha egy vagy több esszenciális aminosav hiányzik, akkor a fehérje nem teljes értékű. A növényi fehérjék, a szójafehérje kivételével, nem teljes értékűek. Azonban két nem teljes értékű fehérje, például a rizs és bab, kiegészítik egymást, ha együtt fogyasztjuk őket.
Étrendünk fehérjetartalmának nagy része állati (húsok, hal, baromfi, tojás és tej) és növényi (bab, borsó, lencse) eredetű egyaránt. A fehérjeporok, melyek szójafehérjéből, savóból vagy tojásfehérjéből készülnek, szintén hozzáadhatóak más ételekhez, hogy fokozzák a fehérjetartalmukat.
A szervezetünknek azért van szüksége a fehérjékre, hogy felépítse és helyreállítsa izmainkat (különösen edzések után), hogy fontos enzimeket és hormonokat termeljen, támogassa az immunrendszerünket és hogy magas szinten tartsa az energia- és életerőszintünket.
A napi fehérjeszükséglet függ az életkortól, méretektől, fittségi szinttől és az életstílustól. Általánosságban egy nagytestű (90 kg), fizikailag aktív férfi naponta 100-200 grammot kellene fogyasszon, míg egy kis testalkatú (45-50 kg), fizikailag aktív nő napi fehérjeszükséglete 50-100 gramm.
Kulcsfontosságú tények:
- Növényi és állati eredetű élelmiszerekben is megtalálható.
- Egészséges források közé tartoznak a szójabab, diófélék és a teljes kiőrlésű gabonák.
- Különböző típusú fehérjék szükségesek a különféle folyamatokhoz, mint a mozgás (izmok), a növekedés (hormonok) vagy a látás.
Kulcsfontosságú előnyei:
- Segít felépíteni és helyreállítani testünk szöveteit.
- Energiát és életerőt biztosít.
- Megszünteti az éhséget és teltségérzést ad.
- Növeli a zsírmentes izomtömeget.
Tudtad?
Az emberi szervezet nem éli túl, ha fehérjekészlete 50% alá csökken.