Ha meghalljuk azt a szót, hogy cukor, egyből az édes íz jut az eszünkbe.
Az evolúció során az édes íz fontos szerepet töltött be az emberi táplálkozásban.
Ez arra ösztönözte elődeinket, hogy minél több gyümölcsöt, és zöldséget fogyasszanak, a vitaminok, ásványi anyagok, és az úgynevezett fitonutriensek, vagyis növényi hatóanyagok miatt.
Az édes íz preferencia már csecsemő korban kialakul, az anyatejes táplálás során. Fontos tudni, hogy a nyelvünkön található ízlelő receptorok olyan jeleket küldenek az agyba, amikor valami édeset eszünk, ami örömérzetet vált ki.
Érdekes tény, hogy mielőtt Európa megismerte volna a cukor használatát, azelőtt Kínában csupán fűszerként használták. Ára a fahéj árával vetekedett, és csak igen kevesen engedhették meg maguknak a fogyasztását.
Amióta azonban megkezdődött a cukor ipari méretű előállítása, azóta az emberek táplálkozásában betöltött szerepe gigantikusra nőtt.
Amikor a cukor hatását vizsgáljuk, általában arra a következtetésre jutunk, hogy nem a hozzáadott cukor a legnagyobb probléma (pl. kávéba, teába). Hanem sokkal inkább a cukor összes rejtett formája, amely a különböző ételekben és italokban van.
Például az üdítőkben, gyümölcslevekben, feldolgozott élelmiszerekben (jégkrém, kekszek, sütemények, vagy akár a ketchup).
De nem csak az egyszerű cukrok tartoznak a szénhidrátok közé. Van még egy fontos csoportjuk, ezek pedig a rostok.
A rostokat két csoportra bonthatjuk. Vannak oldódó, és oldhatatlan rostok.
Mindkét típusú rostnak speciális szerepe van a szervezetünkben. Az oldódó rostok, mint például az almában található pektin, segít a bélflóra épen tartásában. Az oldhatatlan rostok pedig segítenek az emésztésben.
Segítsd az emésztésedet, és fogyassz naponta ötször zöldséget, és/vagy gyümölcsöt, valamint építsd be táplálkozásodba a teljes kiőrlésű gabonaféléket!