Miért fontos, hogy védekezzünk a napfény ellen? A napozás káros?
A nap számos előnyös hatása mellett a túlzott napozás, vagy a védelem nélküli napon tartózkodás esetén súlyos egészségkárosodást, akár bőrrákot is okozhat!
Melyik napvédő hatékony?
Tegyünk tisztába néhány fogalmat a választás előtt. A különböző rövidítések jelentése a következő:
- SPF = Napvédő Faktor (Sun Protect Factor)
Az SPF érték megmutatja neked, hogy mennyi ideig tartózkodhatsz a napon. Védelem nélkül 10 perc sem kell, és a bőröd reagálni kezd a napsütésre (vörösödni kezd). A védőfaktorok száma matematikailag azt fejezi ki, hogy ezt az időt hányszorosára nyújthatod a védekezéssel anélkül, hogy napégést szevednél.
- UVA = Hosszú ultraibolya hullám (Ultra Violet A)
Az UVA sugárzás felelős a bőröd öregedéséért, a ráncokért, és hozzájárulhatnak a bőrrák kialakulásához. Mivel az UVA sugarak könnyedén áthatolnak az ózonrétegen, felhőkön, üvegen, ruhákon, ezért a napsugárzás nagyobb részét ezek a hullámok alkotják. Lehet hogy nem érzékeled, de ettől még ott vannak!
- UVB = Rövid ultraibolya hullám (Ultra Violet B)
Az UVB sugarak pedig a klasszikus napégést okozzák, amely közvetlenül napozás után égető, feszülő érzést okozhatnak – rosszabb esetben égési sérüléseket. Nagy szerepe van a szürkehályog kialakulásában is, és a bőrrák keletkezésében is szerepe van.
Figyelj arra, hogy a védőkrémek nagyrésze csupán az UVB sugaraktól véd, az UVA sugárzás és hatásai ettől még veszélyeztetik a bőröd egészségét.
Az SPF értéke több féle lehet, köztük SPF 15, SPF 30, SPF 50, és így tovább.
Példásul, ha SPF 30 értékű fényvédőt használsz, akkor 10 perc x 30 (SPF) = 300 perc. Ez azt jelenti, hogy a napvédő 5 órán át fejti ki jótékony hatását.
Ha hosszabb ideig a tengerparton, strandon tartózkodsz, vagy napfényben sportolsz, akkor ezek az értékek jelentősen csökkenhetnek, hiszen nem minden termék vízálló. Ebben az esetben a védelem érdekében ismételni kell a felvitelt.
A hamis biztonságérzet veszélyes! Ezért vedd figyelembe, hogy az SPF értékeket a normál napon tartózkodás idejére és módjára fejlesztették, így ha egész nap tűző napon tartózkodsz ugyanúgy veszélynek vagy kitéve!
Minden esetben olvasd el a fényvédő csomagolásán feltüntetett ajánlásokat, és használati szabályokat, mert ez termékenként eltérő lehet!
Top 10 fényvédő tipp:
- Mindig használj fényvédőt, függetlenül a szezontól.
- A fényvédő termékek vásárlásakor a címkén mindig “széles spektrumvédelmet” kell keresni annak érdekében, hogy védelmet nyújtson mind az UVA, mind az UVB sugárzás ellen.
- A megfelelő fényvédő mennyisége kb. 30 ml, amit könnyedén magaddal vihetsz bárhová. És szükség van még egy teáskanál (5 gramm) fényvédőre, csak az arcod számára.
- A megfelelő fényvédő mennyisége kb. 30 ml, amit könnyedén magaddal vihetsz bárhová. És szükség van még egy teáskanál (5 gramm) fényvédőre, csak az arcod számára.
- Napozás előtt legalább 15-20 perccel fel kell vinni a bőrre. Ha a bőröd már piros a naptól, a káros folyamatok már elindultak.
- Fontos, hogy megvédd bőröd összes kitett felületét, beleértve a füleket és a fejbőrödet is (ahol nem fedi haj).
- Hosszabb napon tartózkodás esetén érdemes védőruházatot viselni, például hosszú ujjú inget, hosszú nadrágot és széles karimájú kalapot.
- UVA és UVB védelmet nyújtó napszemüveget viselj. Nem csak a szemhéjaid éghetnek meg, de az UVB sugaraknak való kitettség akár szürkehályoghoz is vezethet.
- Ne hidd, hogy védett vagy az autóban vagy ablak mögött – a nap sugarai áthatolhatnak az üvegen, ezért akkor is védd magad, ha nem vagy közvetlen napfényben.
- Alkalmazd rendszeresen a napfényvédőt újból és újból kétóránként, úszás vagy túlzott izzadás után.
- A nap legforróbb óráiban keress inkább árnyékot!