Az élelmi rost, más néven salakanyag, a növényi eredetű táplálékok azon része, amit a szervezetünk nem tud megemészteni vagy felszívni.
Az élelmi rostoknak számos különböző funkciója van, mint az ételek tápcsatornán történő áthaladásának lassítása vagy gyorsítása, illetve a vastagbél mikrobiális aktivitásnak befolyásolása. Ezen feladatokat a rostok fizikai és kémiai tulajdonságai határozzák meg, mint az oldhatóság, fermentálhatóság, viszkozitás és a vízmegkötő képesség.
A rostok étrendi forrásai a gyümölcsök, zöldségek, bab, borsó és egyéb hüvelyesek, csakúgy, mint a diófélék, magvak és a teljes kiőrlésű gabonafélék, pl. barna rizs és zab.
A rostok segítik az általános jó közérzet elérését az egészséges emésztés fenntartásával, a rendszeresség biztosításával, a tápanyagok felszívódásának javításával és a jótékony bélbaktériumok növekedésének támogatásával.
A címkék olvasásakor ne felejtsük el, hogy a „jó forrás” adagonként legalább 3 gramm rostot jelent, míg a „kitűnő forrás” legalább 5 grammot tartalmaz adagonként.
A napi ajánlott mennyiséget legkönnyebben teljes kiőrlésű gabonafélék, zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával érhetjük el. Más rostot tartalmazó ételek és étrend-kiegészítők fogyasztása is segíthet ebben.
Kulcsfontosságú tények:
- Nélkülözhetetlen az emberi táplálkozásban.
- A növényi eredetű ételek emészthetetlen része.
- A napi ajánlott bevitel 25-35 gramm.
- Az élelmiszerek rosttartalma feldolgozás alatt változhat, ezért együnk friss ételeket, amikor csak lehet és együk ezeket hámozatlanul.
Kulcsfontosságú előnyei:
- Az egészséges emésztés biztosításával az általános jó közérzet elérését segíti.
- Segíti a rendszerességet.
- Javítja a tápanyagok felszívódását.
- Támogatja a jótékony bélbaktériumok növekedését.
Tudtad?
Az ajánlott rostmennyiség beviteléhez naponta 21-32 csésze pattogatott kukoricát kellene elfogyasztanunk.